0%
QuickTip

Jak wykorzystać DESZCZÓWKĘ do podlewania ogrodu?

autor:
Maciej Sierpień
Posiadanie pięknego, zielonego i zadbanego ogrodu wymaga mnóstwa pracy oraz regularnego nawadniania. Tymczasem coraz więcej gmin w Polsce prosi o ograniczenie podlewania ogródków z powodu suszy. Rozwiązanie? Zbieranie deszczówki. Podpowiadamy, jak dobrze ją wykorzystać w przydomowym raju.

Woda z nieba jest najzdrowsza dla Twojego ogrodu

W Polsce zaczyna brakować wody. Już nawet 170 gmin zmaga się z jej niedoborem. Problem narasta latem podczas upalnych dni.

Chcąc chronić zieleń przed wysuszeniem, właściciele ogrodów podlewają je "kranówką", a to sprawia, że w sieci kanalizacyjnej znacząco spada ilość wody. Dlatego dziś coraz więcej samorządów apeluje, a nawet zakazuje podlewania ogródków. Polska pustynnieje i w najbliższych latach problem będzie się tylko pogłębiał, stąd zbieranie deszczówki to nie kaprys, ale konieczność.

Dbając nie tylko o własny zielony raj, ale też o przyszłość kolejnych pokoleń, warto zainwestować więc w system, który pozwoli wykorzystywać do nawadniania deszczówkę. Szczególnie że ta jest najzdrowsza dla roślin. Ma temperaturę taką samą jak otoczenie, dzięki czemu kwiaty czy krzewy nie doznają szoku w czasie podlewania. W dodatku deszczówka jest wodą miękką, zawierającą mało szkodzących roślinom jonów magnezu i wapnia.

fot. Adobe Stock

Pompuj z beczki!

Najprostszym sposobem na zbieranie deszczówki jest ustawienie pod rynnami dachowymi beczek. Ich wielkość powinna odpowiadać objętością wody, której potrzebujemy do podlewania. Przyjmuje się, że na każde 25 mkw. powierzchni zbiornik powinien móc przechować ok. 1 m3 wody.

Jak wykorzystać zgromadzoną w beczce deszczówkę do nawadniania? Wystarczy na krawędzi zainstalować pompę do zasysania, a następnie tłoczenia wody. W ofercie marki Kärcher znajdziemy pompę BP 1 Barrel przeznaczoną do zbiorników o pojemności do 250 l. To znakomita alternatywa do czerpania wody ciężką konewką. Urządzenie posiada przełącznik na klamrze mocującej, co pozwala na bezpośrednie włączanie i wyłączanie pompy w zależności od potrzeb. W ten sposób oszczędzamy też prąd. Z kolei filtr chroni wirnik przed zablokowaniem przez liście czy kamyki.

fot. Adobe Stock

Wiele możliwości podlewania

Beczki najczęściej wykonywane są z wysokogatunkowego polietylenu. Materiał ten nie przepuszcza światła oraz zapobiega nagrzewaniu się wody w słoneczne dni.

W przypadku wykorzystania zbiornika o pojemności do 700 l warto zastosować model Kärcher BP 3 Garden. Zestaw składa się z pompy, węża ssącego oraz węża ogrodowego. Do węża dołączone są szybkozłączki i adapter na kran. Pobierana woda tłoczona jest pod ciśnieniem, co umożliwia jej szybki transport i wykorzystanie do zasilania spryskiwaczy, zraszaczy, pistoletów oraz innych akcesoriów do nawadniania. Wyłącznik stopą pozwala na obsługę urządzenia bez potrzeby schylania się. Sprzęt gwarantuje maksymalne zasysanie wody do 8 m.

fot. Adobe Stock

Zraszaj duże powierzchnie

Bez względu na to, czy posiadamy mały czy średniej wielkości ogródek, warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do nawadniania. Dzięki nim utrzymamy rośliny i trawnik w jak najlepszej kondycji.

Pomoże nam w tym zraszacz oscylacyjny Kärcher OS 3.220. Sprzęt umożliwia nawadnianie obszaru o powierzchni do 220 mkw. z szerokością spryskiwacza 13 m (maksymalne wartości przy ciśnieniu 4 bar). Precyzyjne podlewanie zapewnia stała regulacja zasięgu.

Elastyczny wąż ogrodowy o długość 20 m został wykonany z najwyższej jakości materiału. Dzięki temu jest odporny na uszkodzenia i skręcanie. W zestawie znajduje się także iglica czyszcząca do łatwej pielęgnacji 16 dysz, a więc nie musimy obawiać się o twardość wody w instalacji.

Kompaktowe wymiary zraszacza (450 x 136 x 86 mm) oraz niewielka waga (0,4 kg) pozwalają na jego łatwy transport i wygodne ustawianie w ogrodzie. Konstrukcja z "uchem" umożliwia proste przechowywanie, np. powieszenie urządzenia na ścianie w garażu. Zraszacz dostępny jest ze szpilkami lub płozami, co gwarantuje jego stabilne przytwierdzenie do ziemi.

fot. Adobe Stock

Deszczówka z głębi ziemi

Innym rozwiązaniem na zbieranie deszczówki jest zamontowanie zbiornika podziemnego w ogrodzie. Tutaj nie musimy obawiać się wahań temperatury.

Beczka znajduje się ok. 50 cm pod powierzchnią, a zatem w warstwie, w której nie dochodzi do zamarzania gleby. Warunkiem jest jednak niski poziom wód gruntowych.

Zbiorniki podziemne występują najczęściej w pojemnościach 2000 i 3000 l. Do ich obsługi doskonale nadaje się pompa ogrodowa Kärcher BP 4 Garden. Dzięki zoptymalizowanemu adapterowi przyłączeniowemu przy jej podłączaniu nie potrzebujemy żadnych narzędzi. W wyposażeniu znajduje się także skręcany wąż o długości 3,5 m z filtrem i zaworem zwrotnym. Wbudowane zabezpieczenie termalne chroni urządzenie przed przegrzaniem.

Dla w pełni komfortowego nawadniania można dołączyć m.in. 20-metrowy wąż PrimoFlex z tolerancją na temperaturę od -20 do 65°C oraz metalowy pistolet spryskujący z bezstopniową regulacją kształtu strumienia od punktowego do rozproszonego oraz możliwością blokowania spustu.

Chcesz zadbać o ogród, środowisko naturalne i niskie rachunki? Używaj do podlewania swojej zielonej enklawy deszczówki! Z dostępnymi na rynku urządzeniami to prostsze niż myślisz.

fot. Adobe Stock