Jak zwiększyć ładowność samochodu NA WAKACYNY WYJAZD?
Skorzystaj z bagażnika rowerowego
Bezpieczniejsza opcja to oczywiście zakup bagażnika. Najczęściej spotyka się dwa rodzaje bagażników – dachowe i mocowane na haku. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Bagażnik dachowy pogarsza aerodynamikę, ze względów bezpieczeństwa ogranicza maksymalną prędkość i może się zdarzyć, że uniemożliwi wjazd np. na parking podziemny, bo cały zestaw będzie za wysoki.
Bagażnik mocowany na hak wymaga haka holowniczego, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami i jest obwarowane przepisami, ale za to pozwala na szybszą, bezpieczniejszą i bardziej ekonomiczną jazdę. – Jeżeli masz hak i zamierzasz w podróży ciągnąć za sobą przyczepę, pamiętaj o sprawdzeniu gniazda i instalacji łączących oświetlenie w przyczepie z oświetleniem twojego pojazdu. – mówi Marek Mozga, mechanik.
Zwróć uwagę na przepisy
W przypadku bagażników mocowanych na haku mamy typowe "coś za coś". Z jednej strony to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ale z drugiej – podlegają ścisłym regulacjom kodeksowym. Hak musi przejść badanie techniczne i mieć wtyczkę do obsługi pełnego oświetlenia. Sam bagażnik musi być wyposażony w wymagane przez prawo światła oraz mocowanie tablicy rejestracyjnej.
Pamiętaj, że nie możesz po prostu przełożyć tylnej tablicy z samochodu. Trzeba udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wydanie dodatkowej tablicy. Zapomnij o korzystaniu z tzw. tablic kolekcjonerskich, bo w myśl obecnie obowiązujących przepisów, za ich używanie grozi odpowiedzialność karna.
Bądź bezpieczny ze sprzętem wodnym
Deskę najlepiej włożyć do dedykowanego pokrowca lub owinąć folią bąbelkową. Na belki załóż piankowe osłony, które zapobiegną tłuczeniu deski w trakcie jazdy, a kiedy już będzie stabilnie ułożona, zabezpiecz ją pasami transportowymi. Możesz również kupić specjalny bagażnik dachowy do przewożenia desek surfingowych i kajaków. Tego typu akcesoria nie należą do tanich, warto więc poszukać używanych na OTOMOTO. W ten sposób zaoszczędzisz na dodatkowe lekcje surfingu lub inne przyjemności.
Zapoznaj się też z art. 61. ustawy Prawo o ruchu drogowym, który reguluje sposób przewozu ładunków. Zgodnie z nim, ładunek nie może wystawać więcej niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i 1,5 m od siedzenia kierowcy.
Rozważ zakup boxu dachowego
Pamiętaj też, że jazda z boxem dachowym lub jakimkolwiek innym z wyżej wymienionych bagażników wymaga zmian w technice jazdy. Dodatkowe obciążenie może wydłużyć drogę hamowania i spowodować przesunięcie środka ciężkości. To wszystko ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i stabilność jazdy. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i przed wyruszeniem w drogę sprawdzić dwa razy, czy wszystko jest stabilnie zamocowane.
Zapewnij sobie szeroki wybór
Aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie i najlepszą ofertę, warto sprawdzić kilka opcji. W przypadku nowych akcesoriów, doświadczeni sprzedawcy pomogą ci dobrać bagażnik czy hak odpowiedni do twojego samochodu i przede wszystkim – do twoich potrzeb. Kupując części przez Internet, skorzystaj ze wsparcia swojego mechanika, który pomoże znaleźć odpowiednie do twojego samochodu akcesoria do przewożenia sprzętu, np. na zakładce "Części" na platformie OTOMOTO. Znajdziesz tam m.in. belki i bagażniki z drugiej ręki, w bardziej atrakcyjnych cenach niż w przypadku nowych części proponowanych przez producentów. Kiedy już wszystko skompletujesz, to pozostaje cieszyć się zasłużonym urlopem!