0%
QuickTip

Jak zwiększyć ładowność samochodu NA WAKACYNY WYJAZD?

autor:
Wojciech Grzesiak
Wakacyjne wyjazdy kojarzą się z przyjemnością i odpoczynkiem. Żeby jednak móc w pełni cieszyć się relaksem, trzeba się odpowiednio spakować. Nie zawsze wszystko można zmieścić w przestrzeni bagażowej lub kabinie samochodu, dlatego z pomocą przychodzą różnego rodzaju akcesoryjne bagażniki. Kiedy i jaki warto kupić? Co mówią przepisy? Akademia Części OTOMOTO wraz z mechanikiem Markiem Mozgą odpowiadają.

Skorzystaj z bagażnika rowerowego

Polacy pokochali jazdę na rowerach i coraz chętniej zabierają swoje jednoślady na urlop. Jeżeli również masz taki plan, to warto wiedzieć, jakie są możliwości przewozu dwóch kółek. Możesz przewozić rowery we wnętrzu samochodu, ale w razie nagłego hamowania lub zdarzenia drogowego mogą się one przemieścić i stanowić zagrożenie dla osób, które z tobą podróżują. 

Bezpieczniejsza opcja to oczywiście zakup bagażnika. Najczęściej spotyka się dwa rodzaje bagażników – dachowe i mocowane na haku. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Bagażnik dachowy pogarsza aerodynamikę, ze względów bezpieczeństwa ogranicza maksymalną prędkość i może się zdarzyć, że uniemożliwi wjazd np. na parking podziemny, bo cały zestaw będzie za wysoki.

Bagażnik mocowany na hak wymaga haka holowniczego, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami i jest obwarowane przepisami, ale za to pozwala na szybszą, bezpieczniejszą i bardziej ekonomiczną jazdę. – Jeżeli masz hak i zamierzasz w podróży ciągnąć za sobą przyczepę, pamiętaj o sprawdzeniu gniazda i instalacji łączących oświetlenie w przyczepie z oświetleniem twojego pojazdu. – mówi Marek Mozga, mechanik.

fot. Adobe Stock

Zwróć uwagę na przepisy

W przypadku bagażników dachowych należy zwrócić uwagę na maksymalne dopuszczane przez producenta samochodu obciążenie dachu oraz na maksymalne obciążenie samego bagażnika. Są też ograniczenia dotyczące zalecanej prędkości maksymalnej. Warto się stosować do tych zaleceń, żeby dojechać do celu bezpiecznie i z rowerami na dachu.

W przypadku bagażników mocowanych na haku mamy typowe "coś za coś". Z jednej strony to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ale z drugiej – podlegają ścisłym regulacjom kodeksowym. Hak musi przejść badanie techniczne i mieć wtyczkę do obsługi pełnego oświetlenia. Sam bagażnik musi być wyposażony w wymagane przez prawo światła oraz mocowanie tablicy rejestracyjnej. 

Pamiętaj, że nie możesz po prostu przełożyć tylnej tablicy z samochodu. Trzeba udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wydanie dodatkowej tablicy. Zapomnij o korzystaniu z tzw. tablic kolekcjonerskich, bo w myśl obecnie obowiązujących przepisów, za ich używanie grozi odpowiedzialność karna.

fot. Adobe Stock

Bądź bezpieczny ze sprzętem wodnym

Surfing, windsurfing, kajaki i SUP stały się w naszym kraju bardzo popularne. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, którym najlepiej pływa się na własnym sprzęcie, to warto wiedzieć, jak go bezpiecznie przewieźć. Do tego przydadzą ci się belki do mocowania bagażnika, oczywiście przy założeniu, że masz relingi dachowe lub inne przewidziane przez producenta punkty montażowe.

Deskę najlepiej włożyć do dedykowanego pokrowca lub owinąć folią bąbelkową. Na belki załóż piankowe osłony, które zapobiegną tłuczeniu deski w trakcie jazdy, a kiedy już będzie stabilnie ułożona, zabezpiecz ją pasami transportowymi. Możesz również kupić specjalny bagażnik dachowy do przewożenia desek surfingowych i kajaków. Tego typu akcesoria nie należą do tanich, warto więc poszukać używanych na OTOMOTO. W ten sposób zaoszczędzisz na dodatkowe lekcje surfingu lub inne przyjemności.

Zapoznaj się też z art. 61. ustawy Prawo o ruchu drogowym, który reguluje sposób przewozu ładunków. Zgodnie z nim, ładunek nie może wystawać więcej niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i 1,5 m od siedzenia kierowcy.

fot. Getty Images

Rozważ zakup boxu dachowego

Jeżeli masz problem ze spakowaniem się do bagażnika samochodu i potrzebujesz więcej miejsca, np. na plecaki z dmuchanymi deskami SUP lub inne przydatne rzeczy, to z pomocą przychodzą boxy dachowe. Tu również trzeba mieć na uwadze przepisy z art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Najlepiej, żeby box nie wystawał poza obrys auta. Jeśli chodzi o maksymalną prędkość i masę ładunku, to takie informacje znajdziesz w instrukcji.

Pamiętaj też, że jazda z boxem dachowym lub jakimkolwiek innym z wyżej wymienionych bagażników wymaga zmian w technice jazdy. Dodatkowe obciążenie może wydłużyć drogę hamowania i spowodować przesunięcie środka ciężkości. To wszystko ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i stabilność jazdy. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i przed wyruszeniem w drogę sprawdzić dwa razy, czy wszystko jest stabilnie zamocowane.

fot. Getty Images

Zapewnij sobie szeroki wybór

Skoro już wiesz, jakie są opcje zwiększenia możliwości załadunkowych twojego samochodu, to teraz z pewnością zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni bagażnik. Zanim wyruszysz na zakupy, upewnij się, że producent twojego samochodu dopuszcza montaż bagażnika dachowego lub haka, bo wcale nie jest to takie oczywiste. W przypadku bagażników rowerowych mocowanych na hak pamiętaj, że musi się zgadzać liczba pinów we wtyczce bagażnika i gnieździe haka.

Aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie i najlepszą ofertę, warto sprawdzić kilka opcji. W przypadku nowych akcesoriów, doświadczeni sprzedawcy pomogą ci dobrać bagażnik czy hak odpowiedni do twojego samochodu i przede wszystkim – do twoich potrzeb. Kupując części przez Internet, skorzystaj ze wsparcia swojego mechanika, który pomoże znaleźć odpowiednie do twojego samochodu akcesoria do przewożenia sprzętu, np. na zakładce "Części" na platformie OTOMOTO. Znajdziesz tam m.in. belki i bagażniki z drugiej ręki, w bardziej atrakcyjnych cenach niż w przypadku nowych części proponowanych przez producentów. Kiedy już wszystko skompletujesz, to pozostaje cieszyć się zasłużonym urlopem!

fot. Adobe Stock