Jak zorganizować weekend pełen wrażeń dla dwojga?
Niedawno Małopolska była gospodarzem Igrzysk Europejskich 2023, co tylko potwierdza, że jest miejscem, które po prostu trzeba odwiedzić. Jazda na rowerze i bieganie? Nie ma sprawy. Wycieczki po górskich szlakach? Wystarczy zabrać mapę, plecak i odpowiednią odzież. Odkrywanie ciekawych miejsc i poznawanie historii regionu oraz naszego kraju? Miłośnicy ciekawostek znajdą tu coś dla siebie. Romantyczne chwile we dwoje? Wystarczy zostawić dzieci na weekend u dziadków i można ruszać w drogę.
Małopolska to region, który zajmuje strategiczne miejsce na mapie Europy. To tu spotykają się szlaki wschodu, zachodu, południa i północy. Dzięki temu macie do dyspozycji bogatą bazę hotelową oraz tyle atrakcji, że będziecie wracać jeszcze przez wiele weekendów.
Klasyka gatunku w nieoczywistym wydaniu
Krakowska starówka to z pewnością miejsce, którego nie można przeoczyć, ponieważ Stare Miasto w Krakowie zostało wpisane na listę UNESCO, podobnie jak Wawel i zabytki Kazimierza. Można tu jednak znaleźć mniej oczywiste atrakcje, takie jak muzea poświęcone sztuce i rzemiosłu albo technice, fizyce i chemii.
Miłośnicy sportu docenią pozostałości starego stadionu na Krzemionkach, który zbudowano jeszcze przed wojną, bo klub do którego należał, istnieje od 1919 r. Obiekt wykonano z lokalnego wapienia i choć nie będzie już gościł żadnego wielkiego meczu, to stanowi ciekawostkę architektoniczną i wygląda bardzo malowniczo.
Na wieczorną kolację we dwoje musicie wybrać się do restauracji Bottiglieria 1881, która jest pierwszą w historii restauracją z dwoma gwiazdkami Michelin. Rezerwacja stolika może stanowić wyzwanie, ale za to menu degustacyjne to prawdziwa podróż dla zmysłów.
Aktywny wypoczynek w uzdrowisku
Jeżeli macie rower górski, ale nie mieszkacie w górach, to Krynica-Zdrój pozwoli wam go w pełni wykorzystać. Na krynickim deptaku znajduje się punkt startowy dla 8 tras MTB, gdzie czeka na was moc atrakcji. Na miejscu są dostępne również serwisy rowerowe oraz wypożyczalnie jednośladów, więc brak roweru nie stanowi wymówki. Miłośnicy spacerów w górach docenią sieć 111 km oznakowanych pieszych tras górskich.
Zimą Krynica-Zdrój zmienia się nie do poznania nie tylko za sprawą tego, że jest pokryta śniegiem. Funkcjonuje tu aż 6 stacji narciarskich o łącznej przepustowości 34 tys. narciarzy na godzinę oraz 4 stacje narciarstwa biegowego. Są też takie atrakcje, jak całoroczne, pełnowymiarowe lodowisko, trasy skiturowe i snowtubing
Po dniu pełnym wrażeń czas na odpoczynek, a ten kojarzy się oczywiście z wizytą w restauracji. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, chociaż królują miejsca z kuchnią lokalną i polską.
Polski biegun ciepła
Najważniejszym punktem Tarnowa jest oczywiście rynek. Tarnowska starówka jest nazywana perłą polskiego renesansu i w jej skład wchodzą rynek oraz kamienice wzniesione od XVI do XVII w. To również miasto, w którym urodził się gen. Józef Bem, dlatego jeśli udacie się do odrestaurowanego Parku Strzeleckiego, to traficie w nim na Mauzoleum gen. Bema.
Około 3 km od rynku znajduje się Góra św. Marcina, gdzie odkryto pozostałości grodu plemiennego Wiślan oraz monarchii pierwszych Piastów.
Ze względu na wyjątkową aurę Tarnów jest nazywany polskim biegunem ciepła. Termiczne lato trwa tu nawet 118 dni.
Smakosze i koneserzy wytrawnych trunków również będą zadowoleni, ponieważ region Tarnowa jest nazywany polską Toskanią. Możecie więc wytyczyć swoje ścieżki śladem aż 11 winnic, które są zrzeszone w projekcie ENOTarnowskie. Aż 9 z nich mieści się w granicach powiatu tarnowskiego.
Warto zejść z utartych szlaków
Tatry to miejsce, gdzie już sam nocleg może być przygodą, i to na dodatek w luksusowych warunkach. Wystarczy porzucić myślenie o hotelach, spa czy klasycznych bacówkach i postawić na glamping. To połączenie wypoczynku na łonie natury z zachowaniem wysokich standardów. Dzięki temu możecie np. obudzić się w towarzystwie zapierającego dech w piersiach widoku na góry.
Po takim noclegu z pewnością będziecie głodni oryginalnych przygód i wędrówek. Dlatego warto wjechać kolejką krzesełkową na Butorowy Wierch, odwiedzić Gliczarów Górny, gdzie traficie na jedną z najpiękniejszych panoram Tatr, a zamiast Krupówek wybierzcie się do Chochołowa, bo tu czekają zabytkowe góralskie chaty.
Jeżeli macie ochotę na wyjątkowe doznania kulinarne, to wasze podniebienia zaspokoi mieszcząca się w Kościelisku restauracja Giewont, która otrzymała rekomendację Michelin.