Jak zadbać o bezpieczeństwo konta inwestycyjnego?
Rośnie liczba ataków cyberprzestępców. Jak wynika z danych CERT Polska, w 2024 r. eksperci CERT obsługiwali 300 ataków dziennie, co daje łącznie ok. 109 500 incydentów rocznie. Dla porównania w 2021 r., a więc przed wybuchem wojny w Ukrainie (od tego czasu ataki, przeprowadzane także zza wschodniej granicy, nasiliły się), CERT Polska obsłużył 29,4 tys. incydentów, ponad trzy razy mniej.
Jak działają przestępcy? Najczęściej stosują phishing, czyli podszywają się pod zaufane instytucje, m.in. banki, urzędy czy konsultantów brokerów, a następnie próbują wyłudzić dane osobowe, loginy, hasła czy dane kart płatniczych. Tworzą fałszywe strony internetowe, które do złudzenia przypominają te prawdziwe. Linki rozsyłają w wiadomościach SMS, e-mail oraz na popularnych komunikatorach.
Nierzadko dochodzi też do ataków malware, czyli infekowania komputera złośliwym oprogramowaniem, które kradnie dane, blokuje dostęp do plików lub szpieguje wszelką aktywność.
Przestępcy w swoich atakach są coraz bardziej wyrafinowani, stale udoskonalają metody oszustw, a ich łupem padają nie tylko dane, ale i pieniądze.
Oszczędzanie i inwestowanie, np. z XTB, wymaga wiedzy, czasu i zaangażowania. Co więcej, często odkładamy środki na konkretny cel, np. emeryturę czy edukację dzieci.
Utrata tych pieniędzy to nie tylko kwestia, która może prowadzić do poważnych problemów finansowych, ale też dużego stresu i niepokoju. Poszkodowany czuje się bezradny, traci zaufanie do instytucji finansowych, co może wpłynąć na jego relacje z bankami i innymi podmiotami.
Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym zagrożeń i stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Co więcej, skuteczna ochrona oszczędności przed cyberprzestępcami może wpłynąć na zmniejszenie tego typu ataków w przyszłości.
Korzystanie z weryfikacji dwuetapowej umożliwia dziś wiele firm, w tym aplikacja inwestycyjna XTB. Jak ją włączyć? Usługodawca zwykle dostarcza użytkownikom szczegółową instrukcję, a konkretne wskazówki można znaleźć w ustawieniach konta.
Jak to wygląda na platformie XTB? Logując się na konto, poza hasłem będziesz potrzebował unikalnego kodu SMS. Możesz pominąć ten krok i dodać swoje urządzenie do listy zaufanych. Dzięki temu nie będziesz musiał za każdym razem wpisywać kodu SMS – logowanie stanie się szybsze i wygodniejsze.
Jak aktywować 2FA? W aplikacji mobilnej XTB kliknij w ikonę profilu w lewym górnym rogu lub na platformie XTB w trzy linie w prawnym górnym rogu. Następnie przejdź do Ustawień, wybierz Bezpieczeństwo i Uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
Niezależnie od wybranej metody, uruchomienie 2FA w aplikacji XTB trwa chwilę, a radykalnie zmniejsza ryzyko stania się ofiarą cyberataku i pozwala zabezpieczyć finanse przed przestępcami. XTB zachęca do zadbania o swoje bezpieczeństwo w sieci.
Bezpieczeństwo to nie tylko 2FA
Regularnie aktualizuj system, aplikacje i oprogramowanie antywirusowe. W ten sposób zlikwidujesz luki w zabezpieczeniach. Uważaj na wiadomości. Nie klikaj w podejrzane linki, nie otwieraj załączników od nieznanych nadawców. Sprawdzaj adres nadawcy w wiadomości e-mail, m.in. zwróć uwagę na literówki. Unikaj logowania się do serwisów finansowych, korzystając z publicznych, niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.
Co jeszcze? Twórz kopie zapasowe i przechowuj je na zewnętrznych urządzeniach lub w chmurze. Chroń urządzenia mobilne, w tym smartfony i tablety. I stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Pamiętaj, pracownik banku czy konsultant XTB nigdy nie prosi o login, hasło czy kod SMS.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.