0%
QuickTip

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

autor:
Agnieszka Gotówka
Każdy z nas wie, że mycie zębów to ważna sprawa, ale nie oszukujmy się – przekonać do tego kilkulatka jest szalenie trudno. Mówienie mu o możliwych konsekwencjach zaniechania higieny zębów mija się z celem, bo dziecko niewiele z tego zrozumie. Co zatem zrobić, by ta codzienna czynność stała się dla dziecka przyjemnością? Oto kilka sprawdzonych podpowiedzi!

Budujemy zdrowe nawyki od najmłodszy lat

My, dorośli, wiemy, jak ważne jest mycie zębów (zwłaszcza jeśli mamy za sobą długie, bolesne i drogie leczenie stomatologiczne). Na ten temat jednak nadal krąży wiele mitów i niedopowiedzeń.

Jeszcze kilkanaście lat temu sądzono, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, bo i tak wypadną. Szkoda więc czasu na ich leczenie! Jak błędne jest to myślenie, mogliśmy przekonać się sami, kiedy na fotelach dentystycznych siadaliśmy po raz pierwszy w wieku szkolnym, a dentysta już na pierwszej wizycie miał co robić.

By nasze dzieci nie musiały nabywać w ten sposób doświadczenia, pamiętajmy, by od pierwszych dni życia dwa razy dziennie delikatnie przemywać dziąsła i błonę śluzową zwilżoną gazą, a kiedy pojawi się pierwszy ząbek – myć go specjalną szczoteczką z pastą dla dzieci z odpowiednią ilością fluoru.

Wtedy też warto udać się z maluszkiem na pierwszą wizytę u stomatologa. Będzie to spotkanie profilaktyczne, w czasie którego dziecko oswoi się z gabinetem, a rodzice dowiedzą się, jak dbać o ząbki dziecka.

fot. Adobe Stock

Skąd ta niechęć, czyli dlaczego dzieci nie chcą myć zębów?

Przyczyn niechętnego podejścia do mycia zębów jest co najmniej kilka. Jedną z nich jest nadwrażliwość dotykowa w obrębie jamy ustnej (jest wrodzona i wynika z naturalnej właściwości układu nerwowego).

Częściej jednak zdarza się, że dziecko w czasie szczotkowania zębów odczuwa dyskomfort, który może wynikać z niedopasowania szczoteczki i smaku pasty (za słodka/za ostra/mdła) albo też rodzice w sposób nieświadomy wykonują tę czynność zbyt intensywnie.

I jest jeszcze jedna przyczyna niechęci do mycia zębów – zbyt duże naciskanie na dziecko w tej sprawie.

Mówienie kilka razy dziennie, że trzeba myć zęby, bo w przeciwnym razie wypadną albo zrobią się czarne, nie pomoże. Przeciwnie: dziecko będzie odczuwało tak duże napięcie emocjonalne, że na widok szczoteczki i pasty zacznie uciekać i chować się w najciemniejszych zakamarkach domu. Nie tędy droga!

fot. Adobe Stock

Jak sprawić, by dziecko chętnie myło zęby każdego dnia?

Najważniejsza zasada to uczynić z mycia zębów fascynującą zabawę. I warto ją zacząć na moment przed pójściem do łazienki, np. idąc do niej w podskokach jak żabki albo lecieć "samolotem" na plecach rodzica. Możecie też włączyć ulubioną piosenkę.

Samo szczotkowanie też nie musi być nudne – możecie myć sobie zęby nawzajem (najpierw rodzic myje dziecku zęby, a potem odwrotnie). Możecie też ustawić specjalną klepsydrę, bo – po pierwsze – pomoże odliczać czas do zakończenia mycia zębów, i – po drugie – obserwowanie przesypującego się piasku odwróci nieco uwagę dziecka od samego procesu szczotkowania.

Niektóre dzieci lubią też obserwować siebie w lustrze, dobrze jest więc im to umożliwić, np. poprzez podstawienie pod stopy specjalnego podestu.

Szalenie ważny jest też wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów. Idealnie, gdy będzie przyciągać uwagę i będzie dopasowana do potrzeb najmłodszych, jak np. szczoteczka soniczna SEYSSO Kids Dinosaur Blue.

fot. materiały partnera

Szczoteczka SEYSSO dla dzieci: dlaczego to dobry wybór?

Dla rodziców ważną informacją jest to, że szczoteczka soniczna SEYSSO ma kształt i funkcje dostosowane do dzieci w wieku 3-7 lat.

Każdy z jej trybów pracy – clean (do codziennej pielęgnacji jamy ustnej), soft (idealny dla wrażliwych zębów i dziąseł) oraz massage (delikatny masaż dziąseł) – wykonuje 70 000 ruchów na minutę, a wbudowany dwuminutowy timer odmierza cztery razy po trzydzieści sekund, aby móc rzetelniej odpowiadać na dziecięce "długo jeszcze?".

Szczoteczka, dzięki wydajnemu akumulatorowi, pracuje do 3 tygodni na jednym ładowaniu. Jest też wodoodporna.

Z kolei dla dzieci ważniejszy jest jej wygląd: wizerunek wesołego dinozaura w kolorze niebieskim lub koralowym wzbudza entuzjazm chłopców i dziewczynek, a gumowa powłoka idealnie dopasowuje się do małych rączek.

Uzupełnieniem szczoteczki jest pasta do zębów SEYSSO Kids Penguin dla dzieci 0-6 lat. Zawiera 1000 ppm fluoru (zgodnie z zaleceniami Europejskiej Rady Stomatologii Dziecięcej) oraz wzmacniający szkliwo hydroksyapatyt.

fot. materiały partnera

Co, jak i dlaczego, czyli jak zaspokoić dziecięcą ciekawość?

Dzieci z natury zadają wiele pytań. Skoro już muszą myć codziennie zęby, chcą wiedzieć dlaczego. Nie należy więc zbywać ich rzuconym w przelocie "bo tak trzeba", tylko poświęcić czas na rozmowę dostosowaną do wieku dziecka.

Pomóc w tym mogą akcesoria dołączone do dziecięcej szczoteczki SEYSSO – karty memory, ciekawostki o zębach dinozaurów, kalendarz oraz zeszyt z kolorowankami i kreatywnymi zadaniami, które zamienią pielęgnację zębów w przygodę.

Warto też czytać książeczki i historyjki o tej tematyce, by rozbudzić zainteresowanie dziecka. Co jednak ważne: nie należy robić tego na siłę! Nieustanne "wałkowanie" tematu prawidłowej higieny jamy ustnej może zbudować dodatkowe napięcie.

fot. materiały partnera

"Misiu ma chore ząbki", czyli zabawa w stomatologa

Warto też z dzieckiem bawić się w odgrywanie ról. Jego ulubiony miś lub lalka mogą zmagać się z nieznośnym bólem zęba, który wymaga pilnego leczenia dentystycznego.

Zaaranżujcie więc przestrzeń przeznaczoną na gabinet i spróbujcie poszukać rozwiązania problemu. To też dobry moment na to, by zapytać "pacjenta" o możliwe przyczyny bólu, a co za tym idzie – porozmawiać o profilaktyce. Nawiążcie też do właściwej diety, wskazując na produkty, które szkodzą zębom i których należy unikać (nadmiar słodyczy, produkty kwaśne, twarde lizaki i cukierki, gumy rozpuszczalne, słodkie napoje). Wskażcie również te, które są odpowiednie dla zębów (warzywa, owoce, woda).

Możecie też wspólnie przygotować plakat promujący mycie zębów, który powiesicie w łazience. Odpowiednie też będą ulotki albo reklamowy spot, który nagracie telefonem komórkowym.

fot. Adobe Stock

Jak kształtować u dziecka zdrowe nawyki dbania o zęby?

Mycie zębów to czynność w teorii banalna, jednak w przypadku dzieci może rodzić sporo problemów.

Dzieje się tak dlatego, że dzieci nie rozumieją konsekwencji braku higieny jamy ustnej. Niewiele wiedzą o próchnicy i uszkodzeniach szkliwa.

To na nas, rodzicach, spoczywa obowiązek dbania o zęby mleczne dziecka, ale też uczenia go odpowiednich nawyków. Nie jest to jednak łatwe zadanie.

Warto więc uzbroić się w cierpliwość i wyposażyć kilkulatka w odpowiednią szczoteczkę, np. SEYSSO, która pomoże w kształtowaniu właściwych zasad higieny jamy ustnej naszej pociechy. Pamiętajmy też, by samemu dawać dobry przykład, pokazując dziecku, w jaki sposób dbamy o siebie i swoje zęby.

Róbmy to jednak z wyczuciem i bez moralizowania. Dzieci wiele rozumieją, ale też mają bujną wyobraźnię. Opierajmy się więc na faktach, bądźmy szczerzy, ale też za bardzo nie naciskajmy (im więcej chcemy o pielęgnacji zębów rozmawiać, tym temat dla dziecka może stać się trudniejszy do udźwignięcia).

fot. materiały partnera