Jak wybrać laptop dla dziecka? Rok szkolny 2023/2024
Rozmiary i przede wszystkim waga
Laptopy są jednak różne, a dziecko nie powinno dźwigać ze sobą dodatkowych ciężarów. Im laptop cięższy, tym mniej wygodny do przenoszenia. A przecież mobilność jest jego główną zaletą. Dlatego wybierając komputer do nauki, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by nie ważył więcej niż 2 kg. Naruszyć tę zasadę można tylko w przypadku laptopów z dedykowanymi kartami graficznymi, takich jak ważący 2,25 kg Lenovo IdeaPad Gaming 3, który oferuje większe możliwości w grach. W każdej innej sytuacji szukajmy jednak sprzętu możliwie najlżejszego, takiego jak Acer Swift 3 OLED z jego 1,4 kg czy Acer Swift 3 ważący 1,2 kg.
Najnowszy system operacyjny
Windows 11 to najnowsza wersja najbardziej znanego i najbardziej popularnego systemu operacyjnego dla komputerów osobistych. I to właśnie ona jest nam potrzebna. Z uwagi na jej możliwości, ciągły rozwój i ulepszanie, częste aktualizacje i wysoki poziom bezpieczeństwa oraz proste w obsłudze i bardzo skuteczne narzędzia rozwiązywania problemów. Poprzednia wersja, Windows 10, również była znakomita, ale nie jest już rozwijana i nie otrzyma żadnych nowych, lepszych funkcji. Na szczęście zdecydowana większość nowych laptopów, od tańszych takich jak Lenovo IdeaPad 3 aż do droższych jak HP Envy x360, ma już zainstalowany Windows 11.
Wystarczająco mocny procesor
Nowoczesne procesory niewiele przypominają te, które królowały na rynku komputerowym dwie dekady temu. Główna różnica polega na tym, że współczesne CPU są wielordzeniowe. Każdy rdzeń to tak jakby osobny procesor, który może wydajnie i dużą mocą wspomagać inne przy pracy lub też zajmować się całkiem innym zadaniem niż pozostałe. Dzięki temu nawet CPU ze średniej półki dysponuje dużą nadwyżką mocy obliczeniowej. Procesory produkowane są przez firmy AMD oraz Intel. Wybierając laptopa, szukajmy takiego, który ma na pokładzie przynajmniej układ czterordzeniowy taki jak Intel Core i5 w Lenovo IdeaPad 3 lub AMD Ryzen 5 w HP Pavilion. Można też zainwestować w 8-rdzeniowy procesor AMD jak ten w Huawei MateBook D 15 lub nawet 12-rdzeniowy Intel z Asus VivoBook.
Odpowiednia pamięć operacyjna i masowa
Pamięć operacyjna komputera to przestrzeń, w której przechowywane są dane aktualnie uruchomionych programów, w tym również samego systemu operacyjnego. Procesor ma do niej bardzo łatwy i błyskawiczny dostęp, więc jeśli zależy nam, by można było uruchomić jednocześnie kilka aplikacji i by każda działała odpowiednio szybko, potrzeba nam dużo RAM-u. Standardem jest dziś 8 GB, tak jak w Acer Swift 3. Standard jutra to jednak 16 GB, jak w Asus VivoBook, Asus VivoBook Go OLED czy w Huawei MateBook D 15. Jeśli zaś chodzi o dysk do przechowywania danych na stałe, to wybór jest tylko jeden – musimy mieć nowoczesny, ultraszybki SSD. O pojemności przynajmniej 512 GB. Na szczęście znajdziemy go w każdym nowoczesnym laptopie.
Wysokiej jakości wyświetlacz
Wybierając laptopa do nauki, na szczęście nie musimy już zwracać uwagi na rozdzielczość ekranu. Żelaznym standardem jest dziś Full HD, 1920 na 1080 pikseli, co zapewnia odpowiednią szczegółowość obrazu do większości zastosowań, poza grami oraz profesjonalną obróbką grafiki czy zdjęć. Zamiast rozdzielczości powinniśmy zwrócić uwagę na ochronę oczu, zwłaszcza przed najbardziej szkodliwym niebieskim promieniowaniem. Certyfikaty TÜV Rheinland, takie jak w Huawei MateBook D 15 czy w HP Envy x360 z atestem EyeSafe, są mile widziane. Najprzyjemniej patrzy się jednak na ekrany bazujące na najnowszej technologii OLED, która oferuje niezrównane detale, głęboki kontrast i idealnie naturalną paletę kolorów. Takie matryce można znaleźć w Asus VivoBook Go OLED oraz w Acer Swift 3 OLED.
Pojemność akumulatora i czas ładowania
Aby nie martwić się szybko zmniejszającymi się procentami pozostałej w baterii mocy, powinniśmy wybrać laptopa z akumulatorem o pojemności przynajmniej 40 watogodzin, jak HP Pavilion. Oczywiście, im ta pojemność większa, tym lepiej, choć ta wymieniona powinna wystarczyć do komfortowego korzystania z komputera przed 7–8 godzin bez konieczności ładowania. Jeśli chcemy więcej, to zawsze jest HP Envy x360, który może pracować przez 12 godzin oraz Acer Swift 3 z baterią, która wystarczy aż na 18 godzin aktywności. Laptop powinien mieć również ładowarkę o dużej mocy, dzięki której szybko uzupełnimy baterię. ASUS VivoBook Go OLED ładuje się od 0 do 60 proc. w 49 minut, a wspomniany HP Envy x360 do osiągnięcia 50 proc. potrzebuje tylko pół godziny.