0%
QuickTip

Jak sprawić, by ciąża była pięknym okresem życia?

autor:
Paulina Kruk
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Piękny i jednocześnie wymagający zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Co zrobić, by z tych niepowtarzalnych dziewięciu miesięcy móc czerpać jak najwięcej dobrych chwil, które do końca życia pozostaną pięknym wspomnieniem?

Korzystaj!

Wolny czas w ciąży to dar, który warto jak najpełniej wykorzystać. Po porodzie takie chwile tylko dla siebie będą (prze)miłym wspomnieniem…

Kiedy ciąża powoduje, że rezygnujemy z pracy, nagle okazuje się, że zyskujemy drugie życie! Mnóstwo czasu w ciągu dnia, z którym nie do końca wiadomo, co zrobić. Odurzone tą nagłą wolnością, dajemy się porwać programom telewizyjnym, kanałom streamingowym, social mediom i w konsekwencji przed ekranami spędzamy większość wolnego czasu. To rzeczywiście dobry moment na nadrobienie filmowo-serialowych zaległości, ale dbaj o to, by siedzenie na kanapie nie stało się głównym punktem twojego dnia.

Być może masz jakieś pasje, na które pracując, brakowało ci czasu? Nowe miejsca, muzea, wystawy, które pragniesz obejrzeć? Koncert, na który chciałabyś pójść? Miasto, które od dłuższego czasu planowałaś zwiedzić? Jeśli zdrowie i samopoczucie ci na to pozwalają, korzystaj z wolnego czasu na wszelkie sposoby! Oglądaj filmy, na które zawsze brakowało ci czasu, czytaj książki, które od dawna czekają na twoje zainteresowanie, kurząc się na półce, zwiedzaj miejsca, które od lat są na twojej wish liście. Z noworodkiem przez pierwszych kilka miesięcy po porodzie trudno będzie ci znaleźć czas na takie przyjemności.

fot. Adobe Stock

Ruch to zdrowie i szczęście

Aktywność fizyczna jest podstawą dbania o samopoczucie przyszłej matki. Lekarze są zgodni, że w ciąży ruch to konieczność dla utrzymania zdrowia kobiety i dziecka.

Ginekolodzy często podczas pierwszych wizyt ciążowych słyszą pytanie o aktywność fizyczną w ciąży – można czy też lepiej się powstrzymać? Jeśli ciąża przebiega w prawidłowy sposób, nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń. Ba! Aktywność fizyczna jest nawet wskazana. WHO zaleca, by ciężarne, które nie mają przeciwwskazań, wykonywały ćwiczenia o umiarkowanej intensywności przez co najmniej 150 minut w tygodniu.

Świetnym sposobem na aktywność fizyczną w ciąży są spacery, pływanie, joga, ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające mięśnie. Każda forma ruchu w ciąży jest na wagę złota. Zmniejsza ryzyko nadciśnienia, chorób układu krążenia, nowotworów, cukrzycy typu 2, ale także wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne przyszłej mamy, poprawia nastrój, funkcje poznawcze i sen (który w ciąży może szwankować). Aktywność fizyczna odgrywa również ważną rolę w utrzymywaniu masy ciała w normie i przeciwdziałaniu otyłości. To niezbędny element dla dobrego samopoczucia i zdrowia twojego i twojego dziecka.

fot. Adobe Stock

Zadbaj o ciało…

Ciąża to ogromne wyzwanie nie tylko dla organizmu, ale też skóry. By nie zostały na niej przykre pamiątki z tego okresu w postaci rozstępów, warto już od pierwszego trymestru zadbać o bezpieczną i skuteczną pielęgnację uelastyczniającą.

Zmiany zachodzące w ciele podczas ciąży nie dla każdej kobiety są łatwe do zaakceptowania. Na niektóre z nich nie mamy wpływu, część z nich możemy starać się okiełznać. Nadmiernemu przyrostowi kilogramów można zapobiec, stosując aktywność fizyczną i rozsądną dietę, rozstępom możemy przeciwdziałać dzięki włączeniu odpowiedniej pielęgnacji już od początku ciąży.

Szybkie wdrożenie profilaktyki może zmniejszyć ryzyko pojawienia się charakterystycznych "tygrysich pasków". Balsam do ciała przeciw rozstępomujędrniający krem do biustu Palmer’s to produkty naszpikowane najskuteczniejszymi składnikami ujędrniającymi. W ich składzie znajdziecie emolienty, w tym natłuszczająco-regenerujące masło kakaowe wzbogacone witaminą E i nawilżającymi olejkami (np. olejkiem arganowym i olejkiem ze słodkich migdałów), a także składniki uelastyczniające skórę, jak kolagen i elastynę. Taki skład nie tylko przeciwdziała rozstępom, ale też rozjaśnia i spłyca te już istniejące.

Formuła kosmetyków Palmer’s jest bezpieczna, hipoalergiczna i testowana dermatologicznie.

fot. Adobe Stock

… i ducha

Ciąża to emocjonalny rollercoaster. Smutek miesza się z radością, strach z podekscytowaniem i oczekiwaniem na nowe. Okiełznanie tej uczuciowej mieszanki wybuchowej to bardzo ważny element dbania o siebie.

Wizja zbliżającego się porodu i zmian, jakie zajdą w życiu po narodzinach dziecka, potrafi nieźle namieszać w głowie. Radość i podekscytowanie mieszają się ze strachem, tworząc wręcz wybuchową mieszankę uczuć.

By nie pozwolić, żeby obawy zdominowały twoje samopoczucie i odebrały ci radość podczas tych dziewięciu miesięcy, koniecznie zatroszcz się o swoje emocje. W oswojeniu lęku przed porodem nieoceniona będzie rozmowa z doświadczoną położną i kobietami, które mają dobre wspomnienia z sali porodowej. Stres świetnie rozładuje medytacja i aktywność fizyczna. Spotkania na zajęciach jogi dla ciężarnych to pakiet 2 w 1 – dawka ruchu i pozytywna energia płynąca z rozmów z innymi przyszłymi mamami.

Nawet jeśli większość czasu w ciąży spędzasz w domu, nie zapominaj o makijażu, wyjściu z dresów i piżam – zadbanie o swój wygląd to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na poprawę nastroju i wzrost samooceny.

fot. Adobe Stock

Dbaj o wspomnienia

Pamiętnik, zdjęcia, ważne przedmioty, jak np. pozytywny test ciążowy – warto kolekcjonować przedmioty z czasu ciąży, by te najpiękniejsze wspomnienia zostały z nami na zawsze i w przyszłości stały się także udziałem naszych dzieci.

Na początku ciąży może ci się wydawać, że dziewięć miesięcy to cała wieczność. Tymczasem ten czas minie, nim się spostrzeżesz. Warto pozostawić sobie po nim miłe wspomnienia, także (a nawet tym bardziej) jeśli jest to dla ciebie czas pełen mało przyjemnych i trudnych wyzwań, fajnie jest kolekcjonować najlepsze chwile. A tych nie brakuje! Pozytywny test ciążowy, przekazanie szczęśliwej nowiny przyszłemu tacie, pierwsze zdjęcie USG, odnotowanie pierwszych ruchów dziecka, fotografowanie powiększającego się z miesiąca na miesiąc brzucha – to tylko przykłady istotnych momentów, jakie czekają w trakcie ciąży i jakie warto uwiecznić.

Dobrym pomysłem na kolekcjonowanie wspomnień jest prowadzenie dziennika z zapisami tych najważniejszych chwil. Gwarantujemy, że do takich pamiątek będziesz wracała z przyjemnością i rozrzewnieniem.

fot. Adobe Stock