0%
QuickTip

Jak przywołać lato… przed sezonem?

autor:
Magdalena Stadrynek
Ach lato! Ile by nie trwało, to zawsze kończy się zbyt szybko i zbyt krótko pozwala nam cieszyć się swoimi urokami. Jeśli odliczanie do kolejnych gorących miesięcy rozpoczynasz już 1 września, skorzystaj z naszych sposobów na pobudzenie zmysłów i przywołanie lata już teraz… bez wydawania fortuny na wyprawę do ciepłych krajów!

Zapach upalnego lata

Tym, co pierwsze przychodzi do głowy, gdy myślimy o lecie, są łączące się z nim zapachy. Aby zatem przywołać do siebie tę słoneczną porę roku, musisz ją najpierw… poczuć!
fot. Adobe Stock

Jak to zrobić? Możesz zdecydować się na świecę nasączoną olejkami eterycznymi lub delikatne kadzidełka. Dobrym pomysłem są też spraye do pomieszczeń lub tkanin albo użycie zapachowych detergentów do prania i płukania ubrań. Wybór nośnika zapachu jest kwestią drugorzędną (choć dla tych zapominalskich nie polecamy jednak świeczek), kluczowe jest natomiast to, JAKI to będzie zapach.

Wśród aromatów wakacyjnych można wyodrębnić dwie "szkoły". Pierwsza stawia na egzotyczne nuty, cytrusy, wanilię, cedr, orchideę, lotos, czyli nawiązania do tropików i ich dusznej, gorącej atmosfery. Drugą tworzą bardziej swojskie, tradycyjne nuty – tu znaleźć można zapachy takie jak świeżo skoszona trawa, pachnące słońcem siano, upalna łąka czy pranie suszące się na słońcu. Którą z nich wybrać? A to już zależy od tego, czym TOBIE pachnie lato!

Bogactwo owocowych smaków

Lato to przede wszystkim bogactwo smaków. Drzewa i krzewy uginające się od świeżych soczystych owoców i zapraszające do słodkiego, owocowego łasuchowania.
Dżem z czerwonych porzeczek, Herbapol
Dżem z czerwonych porzeczek, Herbapol / fot. materiały partnera

Nawet jeśli nie dorastałaś na wsi lub nie spędzałaś tam wakacji u babci, doskonale wiesz, że smak dojrzewających w letnim słońcu owoców jest nie do podrobienia. I zapewne uważasz także, że praktycznie nie do "dostania" poza sezonem. I o ile to pierwsze jest prawdziwe, o tyle drugie już nie bardzo.

Dzięki dżemom Herbapol odtworzenie smaku lata we własnej kuchni jest tak proste, jak otworzenie słoiczka i zanurzenie w nim łyżki! A w tym słoiczku kryją się takie wakacyjne klasyki jak agrest, czarne i czerwone porzeczki, malina, truskawka czy wiśnia. Wszystkie pochodzące z lokalnych, polskich upraw, zerwane prosto z krzaka i przygotowane bez zbędnych dodatków (m.in. gumy guar). Pachnące słońcem i zapraszające do łączenia ich z kanapkami, naleśnikami czy innymi przysmakami. Idealne, by poczuć lato w każdym kęsie i westchnąć "mmm… pyszne!".

Soczysta zieleń w zasięgu wzroku

Lato jest zielone. Ale nie tą nieśmiałą, jasną zielenią budzącej się do życia przyrody. Jeśli już, to dojrzałą, soczystą, wyrazistą zielenią. Lub – dla odmiany – jej odcieniem wypłowiałym od ostrego słońca.
fot. Adobe Stock

Co to oznacza dla nas, poszukujących go już teraz? Więcej zielonego w mieszkaniu! Jak tego dokonać? Najprostsza metoda to ruszenie na zakupy do sklepów z roślinami. Szał "rośliniarski" opanował Polskę już jakiś czas temu, ale jeśli jeszcze się mu nie poddałaś, teraz jest ten moment! Kilka/-naście/-dziesiąt wysp zieleni w różnych rozmiarach i kształtach, i poczujesz się w mieszkaniu jak w środku tropikalnego relaksu. Zieleń to wszak kolor relaksu i odpoczynku, a nagromadzenie roślin w domu poprawi też jego mikroklimat i poziom wilgotności w powietrzu.

A jeśli nie masz ręki do doniczek i tego, co w nich żyje, mamy dobrą wiadomość – sztuczna doniczkowa zieleń (lub jej namiastka w postaci egzotycznie zielonej tapety na ścianie) wizualnie zadziała równie skutecznie!

Letni design w pomieszczeniu

Jeśli zieleń to nie twój kolor, możesz zaprosić lato do mieszkania także w inny, estetycznie wakacyjny sposób. Postaw na naturalne materiały, rattan i marynarskie paski!
fot. Adobe Stock

Wśród typowo letnich połączeń kolorystycznych prym od wielu sezonów wiedzie klasyczny marynarski granat z bielą (lub w wersji śródziemnomorskiej – turkus z bielą). Kilka akcentów w tych barwach rozrzuconych niedbale po mieszkaniu i od razu poczujesz się w nim bardziej wakacyjnie.

Zdecyduj się także na dodatki wykonane z typowo letnich materiałów, takich jak len czy konopie. Połącz je z plecionymi rattanowymi akcentami i poczuj, jak wakacyjny luz rozlewa się po pomieszczeniu.

A jeśli masz odpowiednie warunki lokalowe, rozważ zamontowanie hamaka. W końcu niewiele rzeczy bardziej kojarzy się z beztroską gorących miesięcy niż leniwe bujanie się w hamaku! Pamiętaj, żeby obok niego ustawić poręczny stoliczek, idealny, by sięgać w jego kierunku po kolejny kęs przysmaków z owocowym dżemem Herbapol!

Dźwięki relaksu i beztroski

Szum morza, szelest wiatru, świergot ptaków, cykanie świerszczy i cykad… Lato ma jedną z najbogatszych palet dźwiękowych wśród wszystkich pór roku.
fot. Adobe Stock

Dzięki temu możliwe jest przywołanie go także za pomocą dobranych dźwięków. Wiemy, że gdy za oknem szaro i nadal ponuro, trudno jest o którykolwiek z powyższych, ale na szczęście od czego mamy słuchawki!

W internecie można bez problemu odnaleźć nagranie absolutnie wszystkiego, co może kojarzyć się z wakacjami, i odtworzenie tego w domu to kwestia kilku kliknięć. Ten wakacyjny ASMR (autonomous sensory meridian response) to nie tylko sposób na przywołanie lata (szczególnie skuteczny w połączeniu np. z wakacyjnym zapachem), ale też doskonały patent na chwilę relaksu i odprężenia się przy dźwiękach, od których mile mrowi głowa i szyja. Gwarantujemy, że na jednej takiej sesji się nie skończy!