Jak przygotować się do ciąży, żeby zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka?
Oto najważniejsze zasady, których powinnaś przestrzegać, jeśli planujesz zajść w ciążę.
Odwiedź ginekologa i stomatologa
Zalecana jest także tzw. wizyta przedkoncepcyjna u ginekologa. Podczas niej lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentką, zbada ją ginekologicznie, a w razie potrzeby zleci dodatkowe badania. Lekarz z pewnością zaleci też odpowiednią suplementację, podstawę której stanowią foliany.
Przyjmuj aktywne foliany
Suplementuj cholinę
Trzeba zaznaczyć, że wykazano synergistyczne działanie choliny z DHA, warto więc przyjmować suplementy, które łączą w składzie te substancje, zwiększając w ten sposób ich korzystne działanie na rozwój mózgu i funkcji poznawczych dziecka. Badania wykazują, że dzieci mam, które w czasie ciąży spożywały więcej choliny, miały lepszą pamięć wzrokową w wieku 7 lat.
Wielka waga choliny – Amerykanie już to wiedzą!
Dlaczego suplementacja jest taka ważna?
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, aby kobiety przyjmowały kwas foliowy w czasie ciąży i podczas przygotowań do niej. Tu trzeba zaznaczyć, że rekomendacje te dotyczą przyjmowania kwasu foliowego w połączeniu z jego aktywną formą. To właśnie aktywna postać folianów jest lepiej dostępna do wykorzystania u kobiet z wolniejszym metabolizmem kwasu foliowego, a problem ten dotyczy co drugiej Polki!
Jakie składniki powinny zawierać suplementy diety?
Ważny DHA
Odpowiedzialna suplementacja wyrazem miłości
Zadbaj o styl życia
Odpowiednia dieta powinna być zbilansowana, zapewniać właściwą ilość kalorii oraz witamin i składników mineralnych. Jeśli w diecie występują niedobory, powinny być uzupełniane poprzez suplementację.
Aktywność fizyczna powinna być sposobem na poprawienie kondycji oraz wzmocnienie mięśni brzucha i kręgosłupa, co ma znaczenia zarówno w ciąży, jak i podczas porodu.
Przeanalizuj swoją sytuację
Pamiętaj także o tym, że niektóre leki mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu. Jeśli więc chorujesz przewlekle, porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym o tym, że planujesz ciążę. Jeśli stosowana przez ciebie terapia okaże się potencjalnie szkodliwa dla dziecka, lekarz zaproponuje terapią zastępczą lub przerwę w leczeniu na czas starania się o dziecko i czas ciąży.
[1] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61877,przygotowanie-do-ciazy.