0%
QuickTip

Jak efektywnie ogrzać dom w zimie?

autor:
Maciej Sierpień
Koszty ogrzewania domu w sezonie jesienno-zimowym spędzają sen z powiek ich właścicielom. Nie dziwi zatem, że większość szuka sposobu na jak najbardziej efektywne ogrzewanie. Na co postawić?

Zatrzymaj ciepło w czterech ścianach

Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie komfortu cieplnego w domu przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za ogrzewanie jest jego termomodernizacja. Warto rozpocząć ją od izolacji ścian. Przez mury może bowiem uciekać od 25 do 40% ciepła. Profesjonalnie ocieplone ściany chronią dom nie tylko przed chłodnym powietrzem zimą, ale także przed letnimi upałami. Ocieplając dom, warto pamiętać, by nie pominąć piwnicy i dachu. To przestrzenie, które także mają duży wpływ na to, jaka temperatura panuje wewnątrz budynku. Dobra izolacja budynku pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 40%.
fot. Adobe Stock

Uszczelnij okna i drzwi wejściowe

Analogicznie sprawa wygląda z oknami. Stare i nieszczelne zabierają mnóstwo ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest ich wymiana i zainstalowanie w budynku nowoczesnych trzyszybowych okien. To jednak kosztuje. Dlatego, gdy nie możemy zainwestować w nowe okna, warto uszczelnić stare.

W marketach budowalnych znajdziemy wiele środków, które pozwalają samodzielnie docieplić powierzchnie szklane. Mowa tu m.in. o uszczelkach i taśmie uszczelniającej, sylikonie oraz piance. Nawet stare, ale uszczelnione okna będą wpuszczały do domu znacznie mniej zimnego powietrza, a co za tym idzie ogrzanie wnętrza będzie łatwiejsze. Dobra uszczelka zapobiega stratom nawet 40% ciepła. Po zabezpieczeniu okien zadbajmy także o uszczelnienie drzwi wejściowych.

fot. Adobe Stock

Nie zasłaniaj grzejników i odsłoń okna

Prostym sposobem na zwiększenie efektywności ogrzewania jest odsłanianie kaloryferów. Meble, zasłony czy firanki powodują, że do pomieszczenia dostaje się zdecydowanie mniej ciepła. Dodatkowo warto odsłonić okna, aby promienie słońca ogrzewały wnętrze domu. Wykonując taki zabieg, szybko – i nomen omen na własnej skórze – przekonamy się o jego skuteczności.

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zwiększającym skuteczność pracy grzejników są także specjalne maty lub tzw. ekrany zagrzejnikowe. Instaluje się je na ścianie za kaloryferami, dzięki czemu zapobiegają jej nagrzewaniu. Ciepło nie ucieka na zewnątrz budynku, ale jest odbijane w stronę pomieszczenia. Decydując się na założenie takich ekranów, trzeba jednak pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Zakurzone i brudne będą znacznie słabiej odbijały ciepło.

fot. Adobe Stock

Zainwestuj w ogrzewanie podłogowe

Grzejniki, choć wciąż dominują w polskich domach i mieszkaniach, nie są najwydajniejszym sposobem ogrzewania dużych pokoi czy łazienki. W takich pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe. To rozwiązanie, które pozwala równomiernie rozłożyć temperaturę na całej powierzchni oraz mocno ogranicza zużycie energii.

Ogrzewanie podłogowe jest nie tylko bardziej efektywne od kaloryferów, ale też zdrowsze. Sytuacja, w której wyższa temperatura panuje przy naszych stopach, a niższa przy głowie jest dla nas korzystniejsza i bardziej komfortowa. Stąpanie po ciepłej podłodze to także lepsze samopoczucie domowników i wyższy komfort termiczny.

Co ważne, inwestując w ogrzewanie podłogowe, ograniczymy także ilość wirującego w powietrzu kurzu oraz zachowamy w pomieszczeniu optymalną wilgotność. Rozwiązanie to dobrze współpracuje z nowoczesnymi systemami grzewczymi, np. pompą ciepła.

fot. Adobe Stock

Postaw na system z pompą ciepła

Pompa ciepła to jeden z najskuteczniejszych sposobów na efektywne i ekologiczne ogrzewanie domu. Jej działanie jest proste. Pobiera ciepło z otoczenia (powietrza, gruntu lub wody), a następnie przekazuje je do centralnego ogrzewania budynku. Do swojej pracy urządzenie wymaga zasilania energią elektryczną. Jest to jednak znacznie mniejsza ilość niż ta, którą należałoby wykorzystać do ogrzania domu wyłącznie samą energią elektryczną. Dzięki temu możemy osiągnąć maksymalny komfort termiczny przy znacznym zmniejszeniu zużycia energii, co oznacza także niższe rachunki.

Nowoczesne pompy ciepła typu powietrze-woda znajdziemy w ofercie marki E.ON. Pompa ciepła E.ON Air zasili grzejniki i ogrzewanie podłogowe w naszych domach. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które po montażu klimakonwektorów może również pełnić rolę klimatyzacji. Konstrukcja monoblock hydrobox zapewni szybki montaż, bezpieczeństwo oraz łatwą obsługę urządzenia. Wystarczy, że żądaną przez nas temperaturę ustawimy z poziomu panelu sterowania – zero przygotowania opału i rozpalania w piecu. Pracę pompy można również wygodnie kontrolować z poziomu aplikacji w telefonie. Warto także podkreślić, że pompa ciepła w przeciwieństwie do kotłów węglowych czy gazowych nie ma komory spalania. Eliminujemy zatem ryzyko wybuchu pożaru oraz zaczadzenia.

Teraz pompę ciepła od E.ON można kupić z Ekodofinansowaniem w kwocie do 19 000 zł. Można je łączyć z programami rządowymi np. Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Łącznie pozwala nam to na obniżenie kosztu pompy ciepła nawet do 54 200 zł. Szczegóły dotyczące Ekodofinansowania od E.ON znajdziemy na stronie firmy.

fot. Adobe Stock