Jak dbać o jakość powietrza w domu PODCZAS SEZONU GRZEWCZEGO
Mamy coraz większą wiedzę w tym zakresie i jesteśmy bardziej świadomi faktu, że długotrwałe narażenie na smog prowadzi do wielu poważnych schorzeń. Pyły zawieszone, tlenki azotu i inne obecne w nim substancje szkodliwe drażnią drogi oddechowe, powodując kaszel i duszności. Sprzyjają też częstszym infekcjom.
Smog nasila również objawy astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Zwiększa ryzyko poważnych chorób (w tym nowotworów)[1]. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz z chorobami układu oddechowego i krążenia.
[1] Kowalska F, Zanieczyszczenie powietrza istotnym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców polskich miast, Pismo naukowe studentów i doktorantów WNPiD UAM "Refleksje", nr 21/2020, 71-83.
Powietrze w domu równie ważne
Zanieczyszczenie powietrza to nie tylko problem związany ze smogiem. W naszych domach, niezależnie od pory roku, mamy do czynienia ze szkodliwymi substancjami, m.in. formaldehydem czy benzenem, które uwalniane są przez meble, farby i dywany.
W powietrzu unoszą się też cząsteczki kurzu, w których bytują roztocza. I choć są niewidoczne dla oka, stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Ich odchody i fragmenty ciała są silnymi alergenami, które wraz z powietrzem dostają się do naszych dróg oddechowych. Ich wdychanie może sprzyjać pojawieniu się alergicznego nieżytu nosa, problemów skórnych i alergicznego zapalenia spojówek.
Jak zadbać o jakość powietrza w domu?
Codziennie należy wietrzyć pomieszczenia, by "wymienić" powietrze. Najlepiej robić to kilka razy dziennie. Nie należy jednak zbyt mocno wychładzać mieszkania.
Bardzo ważne jest również nawilżanie powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym. Zbyt suche powietrze sprzyja rozwojowi roztoczy i podrażnia drogi oddechowe.
Warto też ograniczyć stosowanie chemicznych środków czystości (można zastąpić je naturalnymi specyfikami), a także regularnie odkurzać, myć podłogi i ścierać kurz.
Dobrym rozwiązaniem jest ponadto inwestycja w dobry oczyszczacz powietrza, który usunie z niego pyłki, roztocza, sierść zwierząt i inne alergeny.
Oczyszczacze do zadań specjalnych
Oczyszczacze Sharp Ultimate Air wyposażone są w pięciostopniowy system filtracji, który zatrzymuje nawet najmniejsze cząsteczki. Inteligentny tryb automatyczny dostosowuje pracę oczyszczaczy do jakości powietrza w pomieszczeniu. Wykorzystuje do tego pomiary temperatury, wilgotności, kurzu (w tym PM 2.5), zapachu oraz światła.
Urządzenia z linii Sharp Ultimate Air nie tylko oczyszczają powietrze, ale też odpowiednio je nawilżają. Praca urządzeń jest cicha, wydajna i bezproblemowa (czyszczenie filtrów odbywa się automatycznie, a ich żywotność sięga 10 lat). Dzięki szerokiej gamie modeli Sharp każdy znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.
UA-KIN – nowa generacja oczyszczaczy Sharp Ultimate Air
Serię oczyszczaczy powietrza Sharp UA-KIN wyróżnia wydajny system nawilżania, inteligentne sterowanie za pomocą aplikacji oraz elegancki design. Najistotniejsze jest jednak serce urządzenia – generator jonów Plasmacluster 25000, który usuwa zanieczyszczenia z powietrza ponad trzy razy szybciej w porównaniu do stosowanego we wcześniejszych modelach generatora Plasmacluster Ion 7000.
Urządzenie zapewnia też wydajne nawilżanie, które sprawia, że powietrze jest nie tylko czyste, ale także przyjemne dla skóry i dróg oddechowych. Idealne do mniejszych pomieszczeń (sypialni czy pokoi dziecięcych).
Który model oczyszczacza wybrać?
To bardziej wydajne oczyszczacze, które sprawdzą się w większych pomieszczeniach, np. salonach czy biurach. Idealnie wpisują się w taką przestrzeń: wyróżniają się estetycznym wyglądem i minimalistycznym designem.
Obie serie oczyszczaczy powietrza Sharp – UA-KIN i UA-KIL – to odpowiedni wybór dla osób, które chcą poprawić jakość powietrza w swoim domu. Wyróżnia je wysoka skuteczność oczyszczania powietrza, nowoczesny design i cicha praca. Różnice między tymi seriami dotyczą głównie mocy i przeznaczenia.
Dlaczego jeden oczyszczacz to za mało?
W poszczególnych pomieszczeniach jest różne stężenie zanieczyszczeń, bo ich źródło (kurz czy sierść zwierząt) często skupia się w konkretnych miejscach (np. w sypialni lub salonie).
Trzeba też pamiętać, że w domu z wieloma pokojami i korytarzami powietrze nie zawsze swobodnie się przemieszcza. Oczyszczacz ustawiony w jednym pomieszczeniu może mieć ograniczony wpływ na jakość powietrza w innych częściach domu.
Jeden oczyszczacz, nawet bardzo wydajny, może nie być w stanie równomiernie oczyścić całego mieszkania.