Jak właściwie prać białe ubrania i pozbyć się niechcianych plam?
Nie pierz białych ubrań z ciemnymi
To kluczowa zasada, od której należy zacząć. Ubrania zawsze powinny być posortowane przed praniem, ponieważ tkaniny białe, kolorowe i ciemne pierze się osobno. W miarę możliwości warto posegregować odzież według barw – białe z białymi. Oczywiście może zdarzyć się, że jasna bluzka będzie miała ciemniejszy nadruk albo spodnie będą w odcieniu kości słoniowej. Nic się nie stanie, gdy wypierzemy te rzeczy w trakcie jednego cyklu. Jeśli jednak obawiamy się, że ubrania zmienią swój kolor, możemy wrzucić do bębna specjalną chusteczkę jednorazową, która ochroni tkaniny przed zafarbowaniem. Zanim nastawimy pralkę, koniecznie sprawdźmy, czy w kieszeni nie zostały jakieś przedmioty, np. paragony. Resztki papieru na ubraniach nie wyglądają estetycznie, a ich strzępki trudno będzie usunąć.
Zwracaj uwagę na rodzaj materiału
Ubrania należy segregować nie tylko według koloru, ale również rodzaju tkaniny. Bawełnę warto oddzielić od sztucznych włókien, a materiały grube oraz pochłaniające dużą ilość wody (wełniane koce) od cienkich i delikatnych (jedwab, koronka). Jeansy starajmy się prać osobno – niektóre spodnie mogą być zdobione metalowymi detalami, dlatego warto zachować ostrożność i nie łączyć ich z delikatnymi bluzkami. A co, gdy chcemy pozbyć się plam? Z niektórych tkanin, takich jak len, brud schodzi szybko i bez problemu. Z białą bawełną i jeansem nie idzie już tak łatwo, szczególnie kiedy chcemy usunąć trawę lub resztki jedzenia. Dobrym sposobem jest nastawienie prania na podwójny cykl – pranie wstępne oraz zasadnicze. Dzięki temu ubranie zdąży się odpowiednio namoczyć, a materiał "uwolnić" od przylegających zabrudzeń.
Świeże plamy usuwaj na bieżąco
Jeżeli plama jest świeża, wystarczy odrobina mydła oraz ciepła woda. W przypadku bardziej opornych zabrudzeń można użyć sody, octu lub soku z cytryny, a potem wyprać upranie jak zwykle. Przy usuwaniu plam z oleju lub masła sprawdzi się mąka ziemniaczana. Należy posypać nią zabrudzenie, zostawić na kilka minut, a następnie zaprać ślad szczoteczką do zamszu. Chcąc usunąć plamy z trawy i krwi, nie używajmy ciepłej wody. Lepszym wyborem będzie woda utleniona lub płyn do mycia naczyń. Z kolei pamiątkę po czerwonym winie można posypać solą, która wchłania wilgoć i ciemne płyny. Jeśli nie mamy czasu na pranie ręczne, a w kuchni brakuje odpowiednich środków, zawsze możemy użyć kapsułek przeznaczonych do prania białych tkanin. Dzięki nim nie tylko usuniemy zabrudzenie, ale też przedłużymy żywotność bieli.
Stosuj sprawdzone detergenty
W czym zatem prać ubrania, aby były czyste i białe? Rozwiązaniem mogą być nowe kapsułki Ariel ze środkiem piorącym Ariel All-in-1 PODS oraz technologią +Extra Clean Power. W porównaniu z poprzednią wersją mają one dodatkową czerwoną komorę i zapewniają jeszcze większą moc usuwania plam oraz higieniczną czystość. Co więcej, wybierając te kapsułki, wspieramy ochronę środowiska. Po pierwsze, piorąc w niskiej temperaturze, ograniczamy emisję śladu węglowego. Po drugie, kapsułki zapakowano w tekturowe pudełko ECOCLIC, którego włókna w 70 proc. pochodzą z recyklingu. Opakowanie zawiera maksymalnie 5 proc. plastiku po to, by móc utrzymywać kapsułki PODS w dobrym stanie. Po ich wykorzystaniu karton nadaje się do ponownego przetworzenia.
Pierz w niskiej temperaturze
Niektórym osobom wydaje się, że wrzucenie więcej niż jednej kapsułki sprawi, że ubrania będą czystsze. To błąd. Nie powinno się przekraczać zalecanej ilości detergentów. Duże znaczenie ma również temperatura prania – białe ubrania prane w 45 lub 60 st. mogą pożółknąć. Aby dłużej zachowały śnieżną biel, ustawmy temperaturę na 30 st. i użyjmy kapsułek do prania Ariel. Zostały opracowane z myślą o praniu w niskiej temperaturze, z wykorzystaniem niezwykłych technologii, takich jak Cool Clean. Mają specjalną powłokę, która ulega rozpuszczeniu w kontakcie z wodą, uwalniając wyjątkową moc technologii usuwania plam. To sprawia, że kapsułki Ariel All-in-1 PODS +Extra Clean Power zapewniają najbardziej gruntowne i skuteczne czyszczenie nawet 7-dniowych plam. Sprawdzają się przy wyjątkowo mocnych zabrudzeniach, takich jak błoto, tłuszcz, czekolada czy plamy z pomidorów.
Utrzymuj pralkę w czystości
Bywa, że wrzucamy do pralki ulubione rzeczy, a po zakończonym programie nadal są one brudne. Zwykle myślimy wtedy, że jest to wina proszku do prania albo źle ustawionego programu. Tymczasem problem leży gdzie indziej. Odzież może być niedoprana z powodu osadu oraz zanieczyszczeń, które znajdują się wewnątrz pralki. Po każdym cyklu na ściankach bębna pozostają resztki detergentów, a te podczas kolejnego prania przenoszą się na odzież. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia konserwacja pralki oraz płukanie bębna przed włożeniem białych rzeczy. Od czasu do czasu warto wlać do zasobnika na detergent szklankę octu i nastawić pusty cykl. Ocet usunie zalegające resztki środków do prania i odświeży zapach w pralce. Pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu filtra, a wtedy nasze białe ubrania będą służyły przez wiele lat.